دوربین مداربسته

در مورد دوربین مداربسته POE بیشتر بدانید

POE به چه معناست؟

اصطلاح POE مخفف سه واژه Power Over Ethernet به معنای تغذیه از شبکه است. تجهیزاتی که دارای قابلیت POE هستند امکان تغذیه از طریق شبکه را دارند و برق مصرفی آنها از طریق همان کابلی که آنها را به شبکه متصل می کند تامین خواهد شد.

دوربین مداربسته POE چیست؟

همانطور که تعریف بالا نشان داد دوربین مدار بسته POE نوعی از دوربین مداربسته است که می توان آن را به وسیله کابل شبکه تغذیه کرد.

در تکنولوژی POE به دو جفت از سیم های موجود در کابل شبکه جریان متعادل و هم ارزی تزریق می شود ، معمولا اینکار توسط سوئیچ ، دستگاه یا منبع تغذیه به پین های ۴-۵ (مثبت) و ۷-۸ (منفی) انجام می پذیرد.

آیا دوربین های POE تنها از طریق شبکه تغذیه می شوند؟

معمولا نه. دوربین های POE معمولا امکان تغذیه از دو طریق مستقیم و POE را به صورت همزمان دارند و شما میتوانید در صورت نیاز تغذیه دوربین را از طریق سیم برق هم انجام دهید.

برای تغذیه دوربین ها به صورت POE به چه تجهیزاتی نیاز خواهد بود؟

برای تغذیه دوربین ها به صورت POE شما باید از یکی از سه وسیله زیر استفاده کنید:

منبع تغذیه POE

 • NVR POE: دستگاه NVR شما می تواند دارای خروجی های POE باشد. در این صورت کار شما برای نصب دوربین ها به مراتب ساده تر خواهد شد. کافیست کابل شبکه هر دوربین را به طور مستقیم به پورت POE دستگاه NVR متصل کنید. این کار تنها در صورتی ممکن است که شما برای هر دوربین یک کابل مجزا استفاده کنید. در صورتی که بخواهید کابلها را در طول مسیر به سوئیچ وصل کرده و مجموع آن را به NVR متصل کنید باید از سوییچ POE استفاده کنید.
 • سوئیچ شبکه POE:برای تامین برق دوربین مداربسته به صورت POE می توان از سوئیچ POE با تعداد پورت مورد نیاز برای هر دوربین استفاده نمود. این سوئیچ باید به تعداد دوربین ها دارای پورت POE باشد. سوئیچ های POE معمولا قیمت بالاتری نسبت به سوئیچ های معمولی شبکه دارند.
 • منبع تغذیه POE: نام دیگر آن POE Injector است. منبع تغذیه POE یک وسیله الکترونیکی است که عملکردی بسیار ساده دارد. کابل شبکه به ورودی این وسیله متصل شده و در خروجی به صورت POE در خواهد آمد. استفاده از این وسیله در شرایط خاص می تواند به هزینه های شما را به شدت کاهش دهد.

در هنگام طراحی شبکه POE باید به چه نکاتی توجه کرد؟

نکات زیادی وجود دارد که در هنگام طراحی سیستم POE باید به آن توجه کنید، در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم:

 1. گرچه طول کابل های شبکه CAT6 دارای محدودیت 100متری است اما در صورت POE بودن سیستم ممکن است نتوانید تا این متراژ تغذیه را انجام دهید. در صورت طولانی بودن کابلها و نیاز به تغذیه POE حتما با متخصصین این زمینه مشورت کنید.
 2. سوئیچ ها و منابع تغذیه POE دارای یک توان مجاز خروجی هستند. این توان معمولا برای تغذیه یک دوربین مداربسته کافی است اما نمیتوانید از آن برای تغذیه تجهیزات پر مصرف استفاده کنید. در صورتی که میخواهید نوع خاصی از دوربین را استفاده کنید که توان مصرفی آن بالاست حتما از سوئیچ POE یا منبع تغذیه با توان مناسب استفاده کنید.
 3. در صورت استفاده از NVR POE باید هر دوربین را به صورت مستقیم به NVR متصل کنید. معمولا پورت های POE تنها برای نصب یک دوربین ساخته شده اند و نمی توانید سوئیچی به آنها متصل کنید. سوئیچ شبکه را باید به پورت شبکه مجزای دستگاه متصل کنید.
 4. در صورتیکه دوربین ها را به صورت POE تغذیه می کنید سعی کنید از کابل شبکه ای با کیفیت بالاتر استفاده کنید تا افت ولتاژ شما در طول مسیر کمتر شود.

نحوه اتصال دوربین های شبکه به NVR POE

نقاط ضعف تغذیه POE

تغذیه POE دستگاه ها دارای یک عیب بزرگ است. هزینه تجهیزات POE به مراتب بالاتر از تجهیزات عادی مداربسته است. این نقطه ضعف باعث می شود استفاده از سیستم های POE تا حد زیادی محدود شود.
عیب دیگر سیستم های POE محدودیت توان خروجی آنهاست. تجیهزات POE معمولا توان خروجی کمتر از 25وات دارند.
در مقابل استفاده از سیستم تغذیه POE میتواند پیچیدگی ها و زمان مورد نیاز برای اجرای سیستم مداربسته را شدت کاهش داده و ایمنی سیستم را افزایش دهد.

سوالات متداول در زمینه تامین برق دوربین به صورت POE

آیا می توان دوربین مداربسته IP بدون قابلیت POE را از طریق شبکه تغذیه نمود ؟

بله ، حتی اگر دوربین مداربسته شما قابلیت تغذیه از طریق POE را نداشته باشد می توان با استفاده از خرید قطعه ای کوچک به نام POE Splitter برای هر دوربین ، برق آن را از طریق کابل شبکه یه صورت POE تامین نمود.

آیا امکان استفاده از منبع تغذیه معمولی برا دوربین مداربسته POE امکان پذیر می باشد ؟

بله ، اکثر دوربینهای مداربسته POE علاوه بر قابلیت تامین برق از طریق کابل شبکه امکان اتصال به آداپتور یا منبع تغذیه برق را دارند و انتخاب نوع تغذیه دوربین را در اختیار کاربر قرار می دهند.

مزایا و معایب تامین برق به صورت POE

از مزایا و معایب این سیستم نسبت به استفاده از منبع تغذیه معمولی یا آداپتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مزایا POE در دوربین مداربسته :

 • نصب و راه اندازی آسان
 • کاهش هزینه های کابل کشی
 • تعمیر و نگهداری آسانتر سیستم
 • پایداری بیشتر و خرابی کمتر آن

معایب POE در دوربین مداربسته :

 • محدودیت بیشتر توان خروجی برای موارد خاص
 • هزینه بیشتر تجهیزات

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت کامتل