تلفن پاناسونیک

تلفن آی پی و قابلیت های آن

ارشد روز افزون بستر های ارتباطی و با جهانی شدن استاندارد Internet Protocol) IP)  امروزه سیستم های مخابراتی و ارتباطاتی در سراسر دنیا با وجود فواصل گسترده به سازگاری کاملی دست پیدا کرده اند. در مخابرات جدید و با IP-Based بودن همه سیستم های ارتباطی این امکان وجود دارد که Application های مختلف در سراسر دنیا تنها با پیروی از استاندارد IP می توانند به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
در دنیای مخابرات IP، این امکان وجود دارد که از بسترهای ارتباطی به طور هم زمان برای انتقال Voice ،Video و داده ها وجود دارد و در واقع در دنیای مخابرات جدید دیگر تفاوتی در انتقال application های مختلف وجود ندارد و تنها IP–Based بودن این سیستم ها اهمیت دارد. از مهمترین این تکنولوژی ها سیستم های IP Phone می باشد. به واقع کاربران با تهیه  IP Phone این امکان را دارند که تنها با دسترسی به بستر اینترنت و داشتن IP اختصاصی تصویر و صدا را به سادگی بر روی این بستر منتقل کنند.

این سیستم ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری سیستمی جامع و کامل برای امنیت و نظارت در نظر گرفته می شود و قابلیت اتصال به اینترنت یا تلفن برای ارسال و دریافت تصاویر و نظارت بر مجموعه از هر نقطه  را دارد.

IP-Phone چيست ؟

دراين تلفنها همگرايي شبكه‌هاي صوت وديتا امكان‌پذير مي‌باشد. IP-Phone يك دستگاه ديجيتالي باهوش با واسط شبكه  LAN مي‌باشد. IP-Phone داراي يك آدرس IP وكانكتورهاي استاندارد (RJ- 45) مي‌باشد لذا اينگونه تلفنها مي‌توانند درون هرپورتي درشبكه LAN قرار گيرند. از آنجائيكه به تلفنهاي مذكور آدرس IP اختصاص مي‌يابد لذا امكانات در آن بسيار زياد است و اين امكانات وقابليت‌ها بستگي به Feature‌هايي كه توليدكنندگان روي آن قرار مي‌دهند دارد. كاربردهاي مــهم آن شامل Unified Messaging، Collaboration، كنفرانس وغيره مي‌باشد. با  IP-Phoneها كاربران مي‌توانند Extension خودشان را باخود حمل كرده بطوري كه هرگز يك مكالمه‌ را از دست ندهند. با استفاده‌ از اين تلفنها مي‌توان ارتباطات كنفرانس ايجاد نمود. مي‌توان اطلاعات web را درحال پاسخ به مكالمه خواند و يا به يك سرويس Web based  براي چك كردن پست الكترونيكي، وضعيت هوا، شرايط ترافيك يا چك كردن موجودي خود در بانكLogin كرد.

عموماً اين تلفنها قادر هستند ديتا و صوت را روي LAN هاي موجود ارسال نمايند. علاوه بر توانايي‌هاي مذكور بعضاً اين تلفنها قادر هستند كاربردهاي بيسيم را همراه با كاربردهاي تلفن معمولي دريك ساختار

تلفني واحد ارائه نمايد. عموماً نرم‌افزار اين سيستمها قابلUpgrade شدن‌‌ مي‌باشند. تعدادي از قابليت‌هاي ديگر اين قبيل تلفنها بقرار ذيل مي‌باشند:

1- داراي دكمه كنترلي صدا براي ارتباطات ورودي روي بلندگو و گوشي تلفني.

2ـ غيرفعال نمودن يك ارتباط بدون اينكه گوشي را روي قلاب بگذاريم.

3ـ داراي قابليت Mute Function  براي قطع گوشي و ميكروفن بدون استفاده از دست.

4- انتقال مكالمه به Extension ديگر ويا به يك شماره ديگر.

5- انجامCall Forward  به شماره‌هاي داخلي و خارجي.

6- داراي نشانه‌گر انتظار پيام(Stuttered dial tone).

7- توانايي ايجاد Conference

8- توانايي ارائه سرويس Call back

9- توانايي ارائه سرويس Call Conferencing

10- توانايي ارائه سرويس Call Forwarding

11- توانايي ارائه سرويس Call Hold

12- توانايي ارائه سرويس Call Transfer

13- توانايي ارائه سرويس Do not disturb

14- توانايي ارائه سرويس Intercom

15- توانايي ارائه سرويس ‍Paging

16- توانايي ارائه سرويس Speed dialing

معمولاً كيفيت صوت و ضريب اطمينان در اين سيستمها همانند تلفنهاي سنتي مي‌باشد و براحتي قابل مديريت‌ كردن مي‌باشند. اين تلفنها مي‌توانند به يك PC وصل شده و قادر هستند براحتي با شبكه ديتا ارتباط برقرار نمايد. در جاهايي كه فقط نياز به يك تلفن مي‌باشد از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه است كه از IP-Phone استفاده‌ گردد. تلفن‌هاي IPبصورت استاندارد قابل ارائه‌ مي‌باشندو از آنها مي‌توان‌ در IP Telephonyاستفاده نمود.

يك IP Telephone نمونه داراي شش دكمه جهت Featureها و تعدادي كليد جهت راهنما قابليت‌ها و عملكردها مي‌باشد. اين تلفن قادر است زمان، تاريخ و اسم مشترك تلفن‌كننده و شماره تلفن‌ او و رقم‌هايي كه گرفته شده است را نمايش دهد.

اين تلفن داراي توانايي گرافيكي نيز مي‌باشد.روش‌هاي زير استفاده از IP- Phone را مقدور مي‌سازند:

با استفاده ازButtonها

با استفاده از‌Soft keyها

با استفاده از Navigation key

دسترسي مستقيم با استفاده از رقمهاي مربوطه

از ديگر قابليت‌هاي اين سيستم مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

IP-Phoneقادر است پيامهاي ورودي را گرفته و آنها را دسته‌بندي كند و روي صفحه براي كاربر نمايش دهد. با اين روش كاربر خيلي موثر و سريع مي‌تواند جواب تلفن‌هاي خود را بدهد. اين سيستم داراي دفترچه تلفني است بنامLPAP3  .(Light Weight Directory Access  Protocol) نور صفحه نمايش اين تلفن قابل تنظيم مي‌باشد. اين سيستم داراي Ringer Tone و تنظيمات صدا براي كليه صوتها از قبيلRinger Head Set, Handset, و بلندگو مي‌باشد. با استفاده از اين تلفن كاربرها مي‌توانند به اطلاعاتي نظير وضعيت هوا، بورس و يا هر اطلاعاتي كه درWeb وجود دارد دسترسي پيدا نمايند. با اين تلفن مي‌توان مستقيماً به شبكه Ethernet متصل شد. Virtual LAN جداگانه جهت PC و تلفنIP توسط مديريت اين سيستم قابل تعريف مي‌باشد.

IP Soft Phones

اين تلفنها يك Desk Top Application است كه كامپيوتر شما رابه يك تلفن با تمام قابليتها تبديل مي‌كند و براي كامپيوترهايي كه مي‌توان موبايل را به آن متصل نمود مناسب مي‌باشد. از طريق IP-Soft Phone

مي‌توان پست الكترونيكي خود را چك كرده و هيچ مكالمه‌اي درحاليكه شخص از اداره‌اش دور است از بين نمي‌رود.IP-Soft-Phone  داراي قابليت ديگري بنامCall Tracing  ،Desktop  Collaboration و On-Click Dialing در مسيرهاي on-line مي‌باشد. همچنين داراي قابليتهايCaller Identification، دسترسي به اطلاعات مشخص از سرويس‌هاي Directory Integration ,Web-Based و هندل كردن مكالمات همزمان مي‌باشد.

باIP-Soft Phone هايي كه مخصوص كامپيوترهاي جيبي مي‌باشد مي‌توان در حال حركت با شبكه تلفني ارتباط برقرار نمود. عملكرد اين تلفن (قابليت‌ها و سرويس‌هاي آن) در واقع مانند يك تلفن معمولي است. اين تلفن كليه قابليت‌هاي تلفن سنتي علاوه بر قابليت‌هاي پيشرفته ديگر را پشتيباني مي‌كند.

اين تلفن بدون هيچ سخت‌افزار اضافي تحرك‌پذيري را افزايش مي‌دهد. ايجاد تنظيمات شخــصي برروي اين تلفن امكان‌پذير مي‌باشد. با اين تلفن كاربران موبايل مي‌توانند در هرجايي كه باشند مكالمات را دريافت كنند. كاربراني كــه در فاصله طــولاني قرار دارند مي‌توانند با اســتفاده از Call VPN,LAN خود را دريافت نمايند.

اين تلفن براي استفاده در مكان‌هايي است كه ارتباطات بحراني مي‌باشد و استفاده از تلفنهاي  سلولار مجاز نمي‌باشد؛ از قبيل بيمارستانها و هواپيماها.

IP-Soft-Phone يك برنامه كار‌بردي براي كامپيوترهاي تحت Windows مي‌باشد كه مي‌توان آنرا به دو صورت مورد استفاده قرارداد.:

1- بعنوان Stand Alone end Station

2- In  Conjunction With IP-Phone

IP-Soft Phone داراي قابليت‌هاي زير مي‌باشد :

تحرك‌پذيري

با نصب IP-Soft Phone، اين تلفنها بروي Laptop هر زماني كه به شبكه متصل شويم مي‌توان مكالمات را دريافت نمود. حتي در حال حركت نيز مي‌توان جهت چك كردن پست صوتي و همچنين براي زنگ‌زدن بصورت on line.از آن استفاده كرده و اتصال Dialup برقرار ساخت.

2- Directory Integration

با استفاده از اين تلفن مي‌توان خيلي سريع نام شخص ويا پست الكترونيكي او را از راهنما جستجو كرد و با او ارتباط برقرار ساخت. در اين تلفن مي‌توان كتاب راهنماي تلفن شخصي؛ عمومي‌ و يا كشوري ايجاد نمود.

3- اينترفيس كاربر

IP Soft Phone ها واسط قوي كاربر و كنترل‌ كننده‌هاي حساس روي آنها نصب شده است كه جايگزين دكمه‌ها و كنترل‌ كننده‌هاي ضعيف در تلفن‌هاي سنتي مي‌باشد. در اين سيستم تلفن كردن با استفاده از Drop و Drag خيلي سريع انجام مي‌گيرد.

4-Virtual Conference room

ايجاد ارتباطات كنفرانسي در اين تلفن خيلي سريع قابل انجام مي‌باشد. دراين سرويس براي اضافه كردن كاربران اضافي به كنفرانس مي‌توان آنها را با Drag كردن ازروي Directory و رها كردن آن (Drop)  روي واسط كاربر به كنفرانس دعوت نمود و بدين ترتيب ايجاد يك اتاق كنفرانس مجازي مي‌كنيم. به محض اينكه يك كنفرانس صوتي ايجاد شد مي‌توانيد كاربردهايي را كه روي desk top است را با تمام اعضاي كنفرانس به اشتراك گذاريد (با انتخاب آنها از روي ليست drag كرده و در اتاق  كنفرانس مجازي رها مي‌كنيم.)

اين تلفن را مي‌توان بصورت stand alone نيز بكار برد.

قابليت‌هاو مشخصات اين تلفن به قرار زير مي‌باشد:

در اين تلفن كاربر مي‌تواند تاريخچه كليه ارتباطات برقرار شده و دفترچه  تلفن نرم‌افزاري خود را مشاهده نمايد.

كاربر مي‌تواند بااستفاده‌ از Keyboard و باDial Pad Window   اقدام به شماره‌گيري نمايد و بااستفاده ازDrag and  Drop  ارتباط خود را با مقصد برقرار‌سازد.

اين سيستم مي‌تواند فايلهاي صوتي را اجرا نمايد.

اين سيستم جزئيات  تماسهايي كه گرفته شده را مي‌تواند نمايش دهد.

اين سيستم داراي  Help بوده‌‌و با مطالعه آن به هر نوع سئوالي  پاسخ  داده مي‌شود.

سرويس Caller  IDرا  ارائه مي‌دهد.

ارائه سرويسCall Deflection كاربران مي‌توانند مكالمات خود را بطوراتوماتيك‌به پست صوتي و يا پست الكترونيكي  هدايت نمايند.

ارائه سرويس Call Transfer

ارائه سرويس  Call  Hold

كاربر مي‌تواند با استفاده ازdrag and drop ايجاد كنفرانس نمايد.

ارائه سرويس  Do not Disturb

ارائه سرويس  Redial Option

داراي دفترچه تلفن عمومي و ياخصوصي

شماره‌گيري با‌مشخص كردن اسم وDrag and Drop آن روي تلفن انجام مي‌پذيرد.

داراي كنترل‌كننده بلندگو و يا Headset  و ميكروفون وزنگ مي‌باشد.

ارائه  سرويس Wake Up

اين تلفنها خيلي پيشرفته مي‌باشند وقابل استفاده با Laptop و يا كامپيوترهاي Desktop مي‌باشند. IP-Soft Phone داراي نــرم‌افزار كاربردي خيلي قوي VOIPمي‌باشد. معمولاً اين نرم‌افزار در تلفنهاي IP نيز وجود دارد.

IP Soft Phone  يكي از كاربردهاي ويندوز مي‌باشد واز اينترفيس استاندارد       Open Application

Programming استفاده مي‌كندباIP Soft Phone  مي‌توان به Profile   خود رفته و به تلفنهاي خود

در آنجا پاسخ داد.

USB Phones

اين تلفن‌ داراي نرم‌ افزاري است كه‌ بايستي‌ روي ‍PC نصب گردد. با نصب اين نرم‌افزار يك Dial pad بر روي PC ظاهر مي‌شود كه مي‌توان از آن با ميكروفون و بلندگويي‌ كه دارد ارتباطات تلفني را از طريق شبكه اينترنت با هزينه خيلي كم برقرار نمود.

اين تلفن به پورت USBكامپيوتر متصل مي‌شود و از اجزاي زير تشكيل شده است:

1- ميكروفون

2- بلندگو

3-Tel box

اين تلفنها داراي جعبه‌اي بنام‏Tel Box مي‌باشد اين جعبه ارتباط مستقيم با شبكه PSTN دارد. به اين جعبه مي‌توان تلفنهاي معمولي جهت ارتباط با شبكه PSTN متصل كرد. اين جعبه مي‌تواند به پورتUSB  كامپيوتر متصل شده و از آن طريق وارد شبكه اينترنت شويم و يا ازطريق شبكه اينترنت از Gateway اينترنت گذشته وارد شبكه PSTN شويم. كيفيت صوت دراين نوع تلفنها بسيار عالي وهزينه ارتباطات در آن پايين مي‌باشد.

 

با استفاده از اين‌تلفن مي‌توانيم ارتباط  PC TO PC و يــا PC TO Phone برقرارسازيم. اين تلفن بسيار User Friendly بوده و استفاده از آن بسيار آسان مي‌باشد. از اين تلفن مي توان جهتVOIP استفاده نمود. مادامي كهOnline  باشيم اين تلفن‌مي‌تواند مكالمات ورودي را دريافت نمايد. بااين تلفن مي‌توانRinging Tone  هاي گوناگون را پشتيباني نمود.بعلاوه اين سيستم مي‌تواندهزينه مكالمات اپراتورهاي مختلف را چك كرده و با هم مقايسه نمايد واپراتوري را انتخاب نمايد كه هزينه تلفن آن كمتر از سايرين است.      USB Phone   ادغام و يكپارچه‌سازي تلفن و اينترنت را برعهده دارد. اين تلفن عملكردهاي Web را پشتيباني مي‌نمايد. براي مثال يك تاجر الكترونيكي با استفاده از اين تلفن مي‌تواند بر روي Web site كليك كرده و بطور زنده با‌ يك نماينده صحبت نمايد

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت کامتل