فناوری

درباره آدرس‌های اینترنتی جدید روی موبایل خود بدانید..

درباره آدرس‌های اینترنتی جدید روی موبایل خود بدانید

به گفته وزیر ارتباطات: مشترکین اینترنت ثابت در ابتدای دولت ۴ میلیون نفر بود که اکنون به ۱۰ میلیون نفر افزایش یافته و همچنین تعداد کسانی که از اینترنت موبایلی استفاده می‌کنند از ۲۰۰ هزار نفر به ۲۰ میلیون نفر افزایش یافته است.
از تازه ترین اخبار فناوری اطلاعات وارتباطات باید اشاره به نسل جدید آدرس های اینترنتی روی موبایل اشاره کرد که در ادامه باید افزود:با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات ایران، نخستین تست نسل جدید آدرس‌های عددی اینترنتی (IPV6 ) روی شبکه موبایل اپراتور دوم انجام شد.

 
خبر دست اول در مورد نسل جدید آدرس های اینترنتی بایدبه گزارش فاوانیوز از مهر اشاره کرد، تست IPv6 بر بستر موبایل برای نخستین‌بار در ایران توسط اپراتور ایرانسل و با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان فناوری اطلاعات، با موفقیت به پایان رسید.
پروتکل اینترنت نسخه ۶ که به اختصار IPv6 نامیده می‌شود، جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت است که ارتباط‌های اینترنتی را شکل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک جایگزین نسخه ۴ این پروتکل ارتباطی (IPv4) شود.با توجه به توسعه یافتن کاربرد خدمات دستگاه به دستگاه و اینترنت اشیا (IoT) که می‌تواند منجر به برقراری ارتباط میان بسیاری از دستگاه‌ها مانند موبایل‌ها، دوربین‌ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکس‌های دیجیتال بر بستر اینترنت شود، نیاز به توسعه پروتکل IP بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

درباره آدرس‌های اینترنتی جدید روی موبایل خود بدانید

 

نسخه ششم پروتکل اینترنت یا IPv6 از فضای آدرس‌دهی ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کند که امکان بهره‌گیری از ۲ به توان ۱۲۸ آدرس یکتا (uniqe (را امکان‌پذیر خواهد کرد.
این در حالی است که نسخه چهارم پروتکل اینترنت یا IPv4 که در حال حاضر مورد استفاده است، از استانداردهای قدیمی آدرس‌دهی است و فضای آدرسی ۳۲ بیتی دارد.
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طی سال‌های آینده، میلیاردها شیء در دنیا به اینترنت متصل می‌شوند.اپراتور دوم با هدف راه‌اندازی سامانه دستگاه به دستگاه مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، از پروتکل آدرس‌های جدید اینترنتی به صورت آزمایشی رونمایی کرده است تا با بهره‌برداری تجاری از آن، امکان اتصال هزاران دستگاه و ارائه صدها خدمت مختلف روی موبایل را فراهم کند.

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت کامتل