فناوری

معرفی کمپانی ZTE

معرفی کمپانی ZTE

 

شرکت زد تی ایی (به انگلیسی: ZTE Corporation) (در گذشته: شرکت تجهیزات مخابراتی ژانگزینگ) (به انگلیسی: Zhongxing Telecommunication Equipment Corporation) یک شرکت چندملیتی چینی است که در زمینه ارائه تجهیزات مخابراتی فعالیت می‌کند و مقر اصلی آن در شنژن قرار دارد.

زد تی ایی از نظر نقطه فروش، چهارمین شرکت بزرگ سازنده تلفن همراه است. و از نظر درآمد، پنجمین شرکت بزرگ در زمینه ساخت تجهیزات مخابراتی است.

ZTE یک کمپانی چند ملیتی در زمینه تجهیزات و سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی است. این کمپانی در سال ۱۹۸۵ با عنوان Zhongxing Semiconductor Co در شهر شِنژن چین بنیانگذاری و در همان سال با گروهی از سرمایه‌گذاران وزارت هوا و فضای چین ادغام گردید.

در ماه مارس سال ۱۹۹۳، Zhongxing Semiconductor Co نام خود را به Zhongxing New Telecommunications Equipment Co تغییر و سرمایه‌اش را به سه میلیون یوان افزایش داد. رویه فعالیت این کمپانی “مالکیت دولتی و مدیریت خصوصی” بود که درآن هنگام مدل کاری جدیدی محسوب می‌گردید.

اگر چه “زد.تی.ای” یک شرکت دولتی به شمار می‌آمد اما در سال ۱۹۹۷ در بورس شنژن و در سال ۲۰۰۴ در بورس هنگ کنگ بازار سهام خود را راه‌اندازی نمود.

همزمان با سودآوری از محل فروش داخلی، این کمپانی تصمیم گرفت تا از وجوه به دست آمده از بازار سهام هنگ کنگ به منظور گسترش واحد تحقیق و توسعه، فروش تجهیزات به ملت‌های پیشرفته و تولیدات برون مرزی استفاده نماید. در سال ۲۰۰۶ با پیشرفت در بازار ارتباطات بین المللی، این کمپانی موفق به کسب ۴۰ درصد سفارشات جدید شبکه‌های CDMA در سطح جهانی گردید.

در این سال ZTE برترین بازار تجهیزات CDMA را از لحاظ تعداد محموله‌ها به دست آورد.

این کمپانی در سال ۲۰۰۷ موفق به فروش تجهیزات خود به ودافون انگلستان، تلفنیکا اسپانیا و تِلسترا استرالیا شد و در سال ۲۰۰۸ با فروش در ۱۴۰ کشور، ZTE مدعی شد که مشتریانی جهانی دارد.

در سال ۲۰۰۹، این کمپانی سومین توزیع کننده اصلی تجهیزات ارتباطی GSM در سرتاسر جهان گردید و تقریبا ۲۰ درصد تمامی تجهیزات GSM فروش رفته در جهان با نام ZTE به فروش می‌رسیدند.

این شرکت چینی دارای چندین شرکت تابعه بین‌المللی است که در کشورهایی نظیر استرالیا، آلمان، آمریکا، هنگ کنگ، برزیل، هند و پاکستان در حال فعالیت هستند.
علاوه بر این‌ در سال ۲۰۱۲، زد تی ای به عنوان چهارمین توزیع کننده بزرگ گوشی‌های موبایل انتخاب شد.

کمپانی زد.تی.ای بعد از موفقیت در زمینه تجهیزات ارتباطی و مخابراتی، سری‌های متنوعی از گوشی‌های هوشمند Nubia، Grand، Blade و … را نیز تولید کرد و نمایندگی رسمی فروش آن در ایران نیز پارس سامتل است.

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت کامتل