شبکه, فناوری

مفهوم GSMچیست؟

مفهوم GSMچیست؟

GSM یک شبکه سلولی است که تلفن های همراه از طریق جستجوی نزدیک‌ترین فضای اطراف به آن متصل می‌شوند.

پنج اندازه متفاوت سلول در شبکه GSM وجود دارد.سلول‌های ماکرو، میکرو، پیکو، فمتو و چتری. محدوده پوشش هر سلول بر طبق محیط قرارگیری متفاوت است.

سلول‌ها ماکرو به سلول‌هایی گفته می‌شود که آنتن ایستگاه پایگاه بر روی یک یا ساختمانی بالای ارتفاع متوسط پشت بام قرار گرفته است.

سلول‌های میکرو سلول‌هایی هستند که ارتفاع آنتن کمتر از سطح متوسط بالای پشت بام است و معمولاً در مناطق شهری استفاده می‌شوند.

Picocells سلول‌های کوچکی هستند که قطر پوشش آن‌ها چند ده متر است،آن‌ها به طور عمده مورد استفاده درون خانه هستند.Femtocells سلول طراحی برای استفاده در محیط‌های مسکونی یا کوچک کاری هستند و از طریق اتصال به اینترنت پهن باند به شبکه ارائه دهنده خدمات متصل می‌شوند.

سلول‌های چتر برای پوشش مناطق سایه سلول‌های کوچک‌تر و پر کردن شکاف در پوشش بین این سلول‌ها استفاده می‌شود. شعاع افقی سلول بر اساس ارتفاع آنتن،گیرش آنتن و شرایط گسترش از چند صد متر تا چند ده کیلومتر تغییر می‌کند.

یشترین مسافتی که مشخصات GSM پشتیبانی می‌کند ۳۵ کیلومتر است.همچنین چندین اجرای مفهوم سلول توسعه یافته وجود دارد که شعاع سلول می‌تواند با توجه به سیستم آنتن، نوع ناحیه (terrain)، زمان‌بندی پیشروی (timing advance) دو برابر یا بیشتر شود.

پوشش داخل سالن نیز توسط GSM پشتیبانی می‌شود و ممکن است با استفاده از picocell سرپوشیده ایستگاه پایه،یا یک تکرار کننده در محیط داخلی با آنتن توزیع داخل ساختمان تغذیه شده از تقسیم قدرت‌ها(power splitters)،برای ارائه سیگنال‌های رادیویی از آنتن خارج از منزل به سیستم جداگانه آنتن توزیع داخل ساختمان دست یافت.

 

مفهوم GSMچیست؟

این‌ها نوعاً زمانی گسترش می‌یابند که تعداد زیادی از ظرفیت تماس در داخل خانه مورد نیاز باشد،به عنوان مثال،در مراکز خرید یا فرودگاه. با این وجود این یک پیش نیاز نمی‌باشد، زیرا پوشش داخل ساختمان نیز توسط سیگنال‌های رادیویی نفوذی در ساختمان از هر سلول مجاور تامین می‌شود. مدولاسیون مورد استفاده در GSM کلید زنی حداقل تغییر گاوسی (GMSK)، یک نوع از فاز پیوسته فرکانس کلید زنی تغییر است. در GMSK، سیگنالی که باید بر روی حامل مدوله شود ابتدا با یک صافی گاوسی پایین گذر قبل از تغذیه با زیر و بم کننده فرکانس هموار می‌شود، که تا حد زیادی تداخل در کانال‌های همسایه را کاهش می‌دهد.

فروشندهٔ اصلی GSM یعنی شرکت جی‌اس‌ام تخمین می‌زند که ۸۰ درصد از بازار جهانی تلفن همراه از این استاندارد استفاده می‌کند.

سه میلیارد نفر در ۲۱۲ کشور از این استاندارد بهره می‌گیرند.گستردگی این استاندارد رومینگ بین‌المللی میان اپراتورهای تلفن همراه را رایج نموده است. این امکان مشترکین را قادر می سازد از تلفن‌های همراه خود در بیشتر نقاط دنیا استفاده کنند.

GSM در اصل کوتاه ‌شده عبارت فرانسوی Groupe Spécial Mobile (گروه ویژهٔ تلفن همراه) است. تفاوت GSM با تکنولوژی‌های پیش از آن در سیگنالینگ و کانال‌های صدای دیجیتال است و به همین دلیل از آن به عنوان نسل دوم سیستم‌های تلفن همراه (۲G) یاد می‌شود.

GSM برای اولین بار یک جایگزین ارزان برای حامل شبکه برای تماس‌های تلفنی ارائه کرد،سرویس پیام کوتاه(SMS)،که امروزه در سایر استانداردهای تلفن همراه نیز پشتیبانی می‌شود. یک مزیت دیگر آن است که استاندارد شامل یک شماره تلفن اورژانس جهانی ۱۱۲ می‌باشد.

نسخه‌های جدیدتر با استاندارد اصلی گوشی‌های GSM سازگار هستند. به عنوان مثال، در نسخه ۹۷ استاندارد قابلیت بسته داده با استفاده از GPRS افزوده شده است. نسخه ۹۹ با استفاده از تکنولوژی EDGE ارسال داده با سرعت بالا را ارائه کرد.

 

منبع :مجموعه وبسایت های شرکت کامتل